Logowanie
Witamy

Witamy na stronach projektu Wielkopolskie Centrum Telemedycyny.

Projekt ma na celu utworzenie infrastruktury telemedycznej na rzecz szpitali w regionie w celu zwiększenia dostępności do specjalistycznych usług medycznych świadczonych przez oddziały kliniczne Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki realizacji projektu podniesiona zostanie również jakość leczenia w województwie wielkopolskim.

Planuje się, iż infrastruktura Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny połączy co najmniej 26 szpitali w regionie z 7 oddziałami klinicznymi zlokalizowanymi w Poznaniu.

Realizacja projektu wspierana jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Więcej o projekcie...

23 kwiecień, 2012
Wielkopolskie Centrum Telemedycyny na konferencji Med-e-Tel

Przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny uczestniczyli w Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i Zdrowia Med-e-Tel, odbywającej się od 18 do 20 kwietnia br. w Luksemburgu.

 Konferencja Med-e-Tel to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących e-Zdrowia w Europie. Skupia wokół siebie zagadnienia z zakresu elektronicznych usług opieki zdrowotnej, telemedycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych w dziedzinie ochrony zdrowia.
 
W ramach trzydniowego wydarzenia odbywają się sesje równoległe i dyskusje poświęcone zagadnieniom branżowym. Konferencji towarzyszyła, jak co roku, wystawa. Dla Poznańskiego Centrum, poznańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Poznańskiej była ona doskonałą okazją do zaprezentowania zrealizowanej w ramach projektu Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny platformy usług telemedycznych.
 
Prezentacja WCT spotkała się ze sporym zainteresowaniem uczestników konferencji. Demonstrowana, z wykorzystaniem zdalnego dostępu do usług uruchomionych na serwerach centrum telemedycznego w Poznaniu, funkcjonalność platformy WCT stanowiła doskonałe tło do dyskusji i nawiązania cennych kontaktów, w tym m.in. z zespołem Trauma Telemedicine ze szpitala uniwersyteckiego w Miami. 
 
Udział w konferencji oraz wystawie Med-e-tel 2012 i zestawienie Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny z podobnymi inicjatywami światowymi, potwierdził, że wielkopolska sieć telechirurgii urazowej jest jednym z najszerszych zastosowań technik telemedycznych w chirurgii urazowej na świecie.
17 marzec, 2012
Wielkopolskie Centrum Telemedycyny na targach SALMED 2012

Projekt Wielkopolskie Centrum Telemedycyny gościł na 24. Edycji Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego - SALMED 2012, które odbywały się w Poznaniu w dniach od 14 do 16 marca br. Stoisko WCT cieszyło się sporym zainteresowaniem. Tegoroczna ekspozycja blisko 300 firm z 22 państw wypełniła aż cztery pawilony wystawiennicze. Tym samym przez trzy dni tereny MTP były centrum technologii współczesnej medycyny, dostarczając wyczerpującej wiedzy o polskim rynku medycznym, jego potencjale oraz najnowszych światowych trendach w diagnostyce i lecznictwie.

Na stoisku Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny zaprezentowano m. in. demonstrację pilotażowej wersji platformy telekonsultacji medycznych oraz edukacyjny rejestr przypadków medycznych z chirurgii urazowej. Rozwiązania z zakresu IT i medycyny, jakie zaprezentowano na stoisku, spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Targi były okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz ciekawych kontaktów.

23 styczeń, 2012
Pierwsze telekonsultacje w Wielkopolskim Centrum Telemedycyny

W pierwszej połowie stycznia platforma telekonsultacji Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny umożliwiła przeprowadzenie pierwszych telekonsultacji pomiędzy wielkopolskimi szpitalami a specjalistami z Kliniki Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pacjentów do telekonsultacji zgłosiły szpitale w Czarnkowie, Kępnie, Krotoszynie, Lesznie, Słupcy, Środzie Wielkopolskiej, Wolsztynie i Złotowie.

Pierwsze telekonsultacje dotyczyły między innymi postępowania przy oparzeniu termicznym II stopnia nadgarstka i ręki, postępowania w złamaniach kości krzyżowej, szyjki kości udowej, nasady dalszej i bliższej kości ramiennej, nasady dalszej i bliższej piszczeli, w pęknięciu więzadeł na poziomie stawu skokowego i stopy i w złamaniu rzepki. Pozwoliły także na potwierdzenie przyjętego w szpitalach powiatowych sposobu leczenia między innymi przy złamaniu przezkrętarzowym, złamaniu kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłup i złamaniu trzonu piszczeli.

11 styczeń, 2012
Dwadzieścia szpitali podłączonych do platformy WCT

W środę, 11 stycznia, zainstalowano węzły telemedyczne w szpitalach w Gostyniu i Pleszewie. Szpitale te były ostatnimi z grupy 20, którym udostępniono pierwszą wersję platformy telekonsultacyjnej oraz aplikację edukacyjnego rejestru przypadków. Od tego momentu szpitale mogą zgłaszać pacjentów do zdalnej konsultacji za pomocą stworzonego przez projekt narzędzia, a także współuczestniczyć w procesie gromadzenia treści w regionalnej medycznej bibliotece cyfrowej.

30 listopad, 2011
Konferencja ekspercka e-Zdrowie

W dniach 28-29 listopada 2011 r. w Warszawie odbyła się konferencja ekspercka dotyczącą e-Zdrowia organizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń zespołów i jednostek realizujących projekty wdrażające rozwiązania teleinformatyczne w zastosowaniu w Służbie Zdrowia. W warsztacie dotyczącym telemedycyny referat nt. Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny wygłosił Koordynator Medyczny projektu, Prof. Krzysztof Słowiński.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie http://www.csioz.gov.pl/indexDetail.php?id=82.